Batıkent Etüt Merkezleri

Etüt merkezleri özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlarda öğrenciler için okul ve ders saatleri dışında, konuların pekiştirilmesi, eksikliklerin giderilmesi ve ev ödevlerinin yapılması için son derece faydalı eğitim programları uygulanır. Veliler, okuldan artakalan zamanların ve tatil dönemlerinin öğrenciler için faydalı bir sürece dönüşmesini isterler. Etüt merkezleri ile, uzun süreli tatil dönemleri öğrencilerin akademik gelişimini sürdürdüğü bir zaman dilimi haline gelir. Etüt merkezleri, ödevlendirme sistemiyle öğrencilerde sorumluluk bilincinin gelişmesinin yanında, ders çalışma alışkanlığının kazanılmasına da yardımcı olurlar.
Aslında yukarıda bahsedilen ve etüt merkezleri tarafından gerçekleştirilen hizmetlerin normal şartlar altında anne veya baba tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak günümüzde özellikle büyük şehirlerde hemen hemen bütün anne ve babalar çalışmaktadır. Bu nedenle ebeveynler, öğrencilerin derslerine vakit ayırmak için müsait olamayabilirler. Bu noktada öğrencilerin başarı grafiklerinin düşük olmaması ve akademik seviye olarak akranlarından geri kalmaması için etüt merkezlerinden destek almak zorunlu bir hal alır. Özellikle büyük şehirler ve nüfus açısından kalabalık olan bölgeler etüt merkezleri konusunda bir hayli fazla seçeneğe sahiptir. Ankara Batıkent Etüt merkezleri konusunda birçok seçenek sunar.
Etüt merkezlerinde bütün branşlar için alanından uzman öğretmenler mevcuttur. Ayrıca hemen hemen bütün etüt merkezlerinde rehberlik servisi mevcuttur. Rehberlik servisi sayesinde öğrencilerin sistematik bir ders çalışma yöntemine sahip olması sağlanır. Öğrenciler, istedikleri saatte herhangi bir ders içeriği için öğretmenlerden destek alabilirler, eksik kaldıkları konuları giderebilirler, çözemedikleri soruları çözdürebilirler. Etüt merkezlerinin genel hizmetlerinden bahsetmek gerekirse;
• Öğrencilerin tatil dönemlerini verimli bir şekilde geçirmesi sağlanır.
• Günlük ev ödevlerine ve dönemlik proje, performans ödevlerine yardım edilir.
• Her bir öğrenci için bireysel olacak şekilde haftalık ve aylık ders çalışma programları hazırlanır.
• Kontrol mekanizması sayesinde öğrencinin sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amaçlanır.
• Okul derslerinin yanında merkezi sınav sistemine adapte olabilmek adına özel çalışmalar düzenlenir.
• Tam olarak anlaşılmayan veya eksiklik fark edilen konuların tekrar anlatılması için birebir ders saatleri düzenlenir.
• Ayrıca ilk defa okula başlayan 1. Sınıf öğrencileri için eğlenceli etkinlikler yapılarak okula ve derslere uyum sağlaması amaçlanır.