Bize Ulaşın

(0312) 418 88 58

(0533) 647 48 25

Dershane Seçimi

Şüphesiz ki her öğrencinin en sancılı dönemlerinden biri sınav dönemleridir. Gerek ortaokuldan liseye geçerken gerek liseden üniversite geçerken öğrenciler sınavlara tabi tutulur. Bu sınavlar hayatlarının gidişatı belirlemede son derece önemlidir. Bu sebepten öğrenciler bu sınavlara sıkı çalışırlar. Çoğu ebeveyn bu zaman diliminde çocuklarını daha başarılı olabilmeleri için dershaneye gönderirler. Peki ebeveynler dershane seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?

Dershane Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. İlk ve en önemli hususlardan biri dershanenin eğitmen kadrosudur. Alanında uzman kişiler tarafından bir konuyu öğrenmek, konunun mantığı tam anlamıyla oturtabilme açısından öğrenciye avantaj sağlar. Aynı zamanda öğrencinin sorduğu her sorunun cevabını alabilmesi kafasındaki soru işaretleri ortadan kaldırır. Öğretmenlerin hem bilgi birikimi ve hem öğrencilere olan tavırları açısından profesyonel olması gerekir.
 2. Dershane seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de dershanenin sınava hazırlık sürecinde takip ettiği sistemdir. Her dershanenin kendine özgü eğitim stili vardır. Bazı dershaneler birebir eğitim üzerine yoğunlaşır. Bazı dershaneler ise grup çalışmaları halinde eğitim verir. Bu noktada velinin dershane seçimi yaparken öğrencinin ders çalışma sistemine göre bir seçim yapması gerekir.
 3. Ele alabileceğimiz diğer bir husus dershanenin öğrenciye sağlayabileceği kaynak imkanıdır. Bazı dershaneler öğrencilerine kaynak temin eder veya kendi kaynaklarını kullanır. Bunun yanı sıra öğrencilerin kaynaklarını kendilerinin temin etmesini isteyen dershanelerde bulunmakta. Bu noktada dershane seçimi yaparken çoğu ebeveyn kaynak açısından zengin dershaneleri tercih etmektedirler.
 4. Dershane seçimi veliler tarafından yapıldığı zaman velilerin önemsediği bir diğer husus da dershanenin veliler ile olan iletişimidir. Her veli çocuklarının nasıl bir gelişme gösterdiğini, çalışmalarının nasıl devam ettiğini merak eder. Bu sebepten daha çok veli bilgilendirme sistemi olan dershaneleri tercih ederler.
 5. Çok dikkat edilen bir husus olmasa da bazı zamanlarda veliler veya öğrenciler seçilen dershanenin öğrencinin evine veya okuluna yakın olmasını ister. Bu isteğin altında ulaşım amaçlı zaman harcamamak isteği yatar.

Tüm bu özellikleri ele alarak velilerin genel anlamda branşında uzman eğitimcilerin olduğu, çocuklarının kendisine uygun eğitim sistemine sahip olan ve öğrencinin ulaşım sorunu yaşamayacağı bir dershane seçimi yapmak istediklerini anlayabiliriz.

Kamuoyu Duyurusu
Kamuoyu Duyurusu
Konuşmayı Başlat
Whatsapp
Merhaba, Odtülüler Eğitim Kurumu Olarak Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
03124188858
Anında Bilgi Alın

  Telefon Numaranız:

  X
  Anında Bilgi Alın